Projekt

“RYBKA RYBIK I ŻYCZLIWOŚĆ – SOBOTA W PAŁACU – ARTYSTYCZNE SPOTKANIA Z EKOLOGIĄ – EDYCJA IV

W sobotę 10 czerwca 2023 r. odbyła się IV, ostatnia w tym roku szkolnym, edycja SOBOTY W PAŁACU – artystycznych spotkań z ekologią – imprezy skierowanej do dzieci w wieku przedszkolnym i ich opiekunów.

Nasi najmłodsi wysłuchali opowiadania „Rybka Rybik i życzliwość” z książki „Bajki z dżungli i oceanu” Agnieszki Ginko (Wydawnictwo Media Rodzina), czytanej tradycyjnie w dwóch językach (polskim i ukraińskim) przez uczestników Pracowni Teatralno-Muzycznej pod opieką pani Iwony Faj. Dowiedzieli się z niej, jakim niezwykłym i różnorodnym miejscem jest rafa koralowa, dlaczego jest dla nas tak ważna i jak wiele stworzeń może bezpiecznie w niej zamieszkiwać.

Podczas integracyjnych zabaw rytmicznych przygotowanych przez panią Igę Kamelę i pana Marcina Kurylaka (Pracownia Rozwoju Muzyczno-Ruchowego) dzieci poznały życie podwodnych żyjątek morskich, nauczyły się chodzić bokiem jak krab, chodzić wspak jak rak oraz pływać z mieniącymi się słońcem rybkami. Poznały piosenkę, w której znajdowały się najtrudniejsze do wymówienia wyrazy „kolorowa rafa koralowa”. Następnie przy użyciu instrumentów takich jak marakasy i bębenki imitowały szum fal, groźne tsunami oraz burzę z piorunami. Utrwaliły również wiedzę na temat tego jak ważne jest dbanie o środowisko i sprzątanie świata oraz jak koralowce wspomagają życie na naszej planecie.

Najzabawniejszym momentem była zabawa dzieci w kołyszące się na falach kolorowej chusty Klanzy stworzenia morskie, które uciekały przed rekinem. Towarzyszyli nam przy niej wszyscy zebrani rodzice, którym dziękujemy za czynny udział w imprezie.

Kolejnym stałym punktem naszego spotkania były działania plastyczne przygotowane przez panią Magdalenę Kucharską (Pracownia Plastyczna). Najpierw dzieci wykonały mieniące się, kolorowe rybki, które stanowią dekorację Pałacu Młodzieży. Następnie wykonały własnoręcznie ozdobione zawieszki z witrażowymi rybkami, które będą przypominały nam, dlaczego i jak możemy oszczędzać wodę, oraz jak chronić rafę koralową.

Uwieczniliśmy na zdjęciach i filmie zabawy aktywizujące i działania twórcze naszych najmłodszych biorących udział w imprezie, a dla chętnych udostępniliśmy morską fotobudkę przygotowaną przez panią dekorator Annę Rink.

Prace naszych uczestników ze wszystkich czterech edycji SOBOTY W PAŁACU są wyeksponowane na parterze oraz w auli Pałacu Młodzieży.

Projekt SOBOTA W PAŁACU w roku szkolnym 2022/2023 został zrealizowany przez Stowarzyszenie – Przyjaciele Pałacu Młodzieży w Szczecinie w ramach Programu Społecznik we współpracy z Pałacem Młodzieży – Pomorskim Centrum Edukacji.

„Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego”.

Dziękujemy za wspólną zabawę i mamy nadzieję, do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym!

Tekst i zdjęcia: Izabela Ginett

Zostaw swój komentarz/opinię

%d bloggers like this: