Projekt

Poznaj bajkę „Piłka z dziurą” Eugena Klueva

We wrześniu tego roku, w Pałacu Młodzieży realizowany będzie projekt Stowarzyszenia –  Przyjaciele Pałacu Młodzieży w Szczecinie, dzięki któremu bajka Eugena Klueva, obecnie mieszkającego w Danii, określanego mianem „rosyjskiego Andersena”, zaprezentowana zostanie w formie online.

Celem projektu jest dotarcie, w dobie obostrzeń epidemicznych, do jak największej liczby odbiorców sztuki teatralnej.

Bajka „Piłka z dziurą” wg projektu Anny Gielarowskiej i w tłumaczeniu Ludmiły Miłowanowej, uczy bezinteresowności i przyjaźni, która nie wykorzystuje. Zaprasza do uważnego, wrażliwego patrzenia dokoła i postrzegania „drugiego”, w sposób szczególny „wykluczonego”. Wskazuje na radość i poczucie szczęścia z doświadczania postawy bycia „przyjętym”. To ważne tematy –  szczególnie w czasie, który teraz przeżywamy. W czasie odosobnienia nasyconego lękiem i niepewnością o jutro.

Do obejrzenia bajki „Piłka z dziurą” zapraszamy wszystkich zainteresowanych – dzieci i dorosłych, a następnie zachęcamy do przelania swoich wrażeń i emocji na papier w formie pracy plastycznej. Wszystkie prace plastyczne, które zostaną przesłane w dniach 16-25 września na adres: stowarzyszenie.konkursy@palac.szczecin.pl będą umieszczone w galerii internetowej na facebooku Stowarzyszenia – Przyjaciele Pałacu Młodzieży. Najciekawsze zostaną nagrodzone upominkiem – płytą CD z nagraną bajką wg E. Klueva.

W wysłanym e-mailu należy podać imię, nazwisko i wiek dziecka oraz dane kontaktowe do rodzica/opiekuna oraz dołączyć wypełnione oświadczenie:


W dniach 28-30 września – dzieci z Akademii Edukacji Przedszkolaka poznają historię piłki z dziurą oraz wezmą udział w warsztatach rytmicznych, plastycznych i językowych nawiązujących do wysłuchanej bajki. Prace plastyczne stworzone przez pałacowe przedszkolaki będą zaprezentowane na wystawie podczas podsumowania projektu z udziałem Anny Gielarowskiej.

Anna Gielarowska  to aktorka i pedagog, która w tym roku obchodzi 35-lecie działalności teatralnej. Od dziesięciu lat szczególnym zainteresowaniem obdarza dzieci specjalizując się w bajkoterapii i teatroterapii. Teatr Anny Gielarowskiej, www.teatr-gielarowska.com

Eugen Kluev urodzony w Twierze w Rosji pisarz, tłumacz, poeta, dziennikarz, wykładowca, dramaturg, doktor nauk filologicznych, teoretyk literatury absurdu. Powieść „Księga cieni. Powieść – bumerang”(1996, 2000, 2006) była nominowana do rosyjskiego Bookera. Słynne bajki Klueva weszły do szkolnych podręczników. W r. 1996 Kluev wyjechał do Danii w celach naukowych, od r. 2005 ma duńskie obywatelstwo. W Rosji i w Danii jest nazywany „rosyjskim Andersenem”. Bajki Klueva, poza rosyjskim, zostały wydane w językach: angielskim, duńskim, niemieckim.


Realizacja projektu: Stowarzyszenie – Przyjaciele Pałacu Młodzieży

Partnerzy: Teatr Anny Gielarowskiej, Pałac Młodzieży – Pomorskie Centrum Edukacji
w Szczecinie

Sfinansowano: Urząd Miasta Szczecin

Zostaw swój komentarz/opinię

%d bloggers like this: